Články a publikace

Lze postavit rekreační chatu na louce? Co je možné stavět v nezastavěném území

9.7.2019

Leckterý vlastník louky či obdobného pozemku mimo obecní zástavbu by jej rád využil i jiným způsobem, než je jen uspokojivý pocit z faktu, že mu tento kus půdy patří. Chce-li zde však vytvořit místo pro občasnou relaxaci, potřebuje k tomu alespoň základní zázemí - chatu. Jaké jsou možnosti zajištění takového zázemí? A co je a co není možné s takovým pozemkem provést, případně na něm postavit?

Celý text k přečtení zde ... (https://www.estav.cz/cz/7676.mohu-si-postavit-chatu-na-louce-co-je-a-neni-mozne-postavit-v-nezastavenem-uzemi)


Místní poplatky obci a daně spojené s vlastnictvím domu, bytu či pozemku

4.12.2019

Vlastnictví a obývání nemovitosti je spojeno mimo jiné s náklady ve formě poplatků a daní, jejichž výše se obec od obce liší. Právem každé obce je požadovat po vlastnících nemovitostí a občanech, kteří mají v obci trvalé bydliště, úhradu poplatků do obecní kasy. Obec je však limitována zákonem (konkrétně zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích), který stanovuje pravidla a hranice pro ukládané poplatkové povinnosti. 

Celý text k přečtení zde ... (https://www.estav.cz/cz/8144.mistni-poplatky-obci-a-dane-spojene-s-vlastnictvim-domu-bytu-ci-pozemku)

Právo na bydlení: Kdy má majitel bytu právo na vystěhování obyvatel

30.1.2020

Právo na bydlení patří mezi základní lidská práva a svobody. Může být ale i v kolizi s jiným právem. Jak je to s rodinnou domácností a ochrannou rodiny, společným jměním manželů nebo vystěhováním obyvatel v exekuci? Ne vždy lze automaticky prosadit vlastnické právo na dům či byt před právem na bydlení. 

Celý text k přečtení zde ... (https://www.estav.cz/cz/8339.pravo-na-bydleni-kdy-ma-majitel-nemovitosti-pravo-na-vystehovani-obyvatel)


Kdy je nutné stavební povolení pro altán, pergolu nebo přístřešek?

 19. 2. 2020 

Praktickým příslušenstvím rodinného domu a jeho zahrady je místo pro relaxaci, parkování auta nebo uložení zahradního nářadí. Často tak vedle domků vyrůstají různé altány, pergoly či terasy. Které z těchto drobných zahradních staveb je možné na pozemek umístit "jen tak" a pro které je již třeba zajistit svolení stavebního úřadu?